Zaznacz stronę

Kawalerki, czyli niewielkie mieszkania jednopokojowe, stają się coraz bardziej popularne. Stanową idealny rodzaj zakwaterowania dla osób lubiących małe przestrzenie oraz studentów chcących mieszkać bliżej uczelni. Popyt na nie jest spory, nic więc dziwnego, że dużo osób interesuje się kupnem i wyremontowaniem takiego lokalu. W tym artykule przedstawiamy, jak obecnie prezentują się koszty związane z projektem kawalerki.

Kawalerka a dwupokojowe mieszkanie

Kawalerka to niewielki rodzaj mieszkania, dlatego zakupienie projektu jest tańsze niż w przypadku dwupokojowego mieszkania. Architekci mają jednak nie lada wyzwanie, ponieważ wymaga się od nich, aby na małej powierzchni znalazły się wszystkie potrzebne elementy. Niezbędne jest dokładne przemyślenie praktycznych rozwiązań, aby nie sprawić w przyszłości klientowi kłopotów z użytkowaniem i remontowaniem przestrzeni.

Od czego zależą koszty projektu?

Poszczególne projekty mogą różnić się od siebie pod względem ceny. Dlaczego? Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy chodzi o mieszkania o zupełnie innej powierzchni. Firmy wyceniają swoje usługi w formacie 1 m2 = x zł, ostateczny koszt jest więc z dużej mierze zależny od wielkości lokalu.

Oferty poszczególnych firm także są inne. Przed zdecydowaniem się na konkretną usługę warto więc zestawić ze sobą wady i zalety kilku z nich, aby rozsądniej dokonać wyboru. Odradzamy podejmowania zbyt pochopnych decyzji, zwłaszcza jeśli jesteście blisko zlecenia projektu firmie, która oferuje najniższe koszty – pamiętajcie, że nie zawsze taniość idzie w parze z jakością, dlatego warto zwrócić uwagę między innymi na opinie innych klientów.

Miejsce to także pewnego rodzaju wyznacznik, jeśli chodzi o ceny projektów kawalerek. Duże miasta wojewódzkie zazwyczaj stanowią doskonałe środowisko dla rozwoju firm zajmujących się projektowaniem mieszkań, dlatego istnieje tam często spora konkurencja, co powoduje różnice w cenach. W przypadku małych miast koszty będą raczej podobne.

Co na to Warszawa?

Podanie ogólnej ceny projektów kawalerek w całej Polsce jest niemalże niemożliwe ze względu na różnice kosztów, dlatego uśredniliśmy oferty z Warszawy (https://projektowaniewnetrz24.eu/projekty-wnetrz), by podać Wam wartość poglądową.

W zależności od tego, jak bardzo rozwinięta jest usługa, cena projektu za 1 m2 waha się od 130 do nawet 200 zł. Oferta może zawierać różne udogodnienia i przydatne wskazówki dla ekipy budowlanej, co powoduje zwiększenie kosztów, jednak wybór odpowiedniego pakietu zależy od klienta. Dodatkową opcją jest też możliwość negocjacji.